Zwalczanie szerszeni

Zwalczanie szerszeni – informacje na temat szerszeni

Szerszenie to jedne z większych owadów w naszej szerokości geograficznej, które niemal u każdego budzą strach jeśli pojawią się pobliżu. Szerszeń europejski jaki u nas występuje standardowo osiąga długość około 24mm, zaś królowa do 35mm. Charakteryzuje go tułów o zabarwieniu czarnym w rude plamy i żółty w czarne pasy odwłok. Natura wyposażyła go w silne żuwaczki oraz budzący grozę jad. Niemniej warto widzieć, że jad szerszenia nie jest groźniejszy od jadu osy czy pszczoły o ile nie jesteśmy na niego uczuleni. Żądląc, szerszeń potrafi wstrzyknąć do 0,2mg jadu, natomiast dawka śmiertelna wynosi od 10 do 90 mg na każdy kilogram ciała. Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj tylko około 1/10 roju liczącego kilkaset owadów atakuje i żądli, a do osiągnięcia dawki poważnie zagrażającej życiu potrzeba by było co najmniej kilkaset użądleń co jest dość mało prawdopodobne.

Faktem jest jednak, że użądlenie szerszenia jest boleśniejsze ze względu na długość żądła i większą zawartość w jadzie acetylocholiny powodującej uciążliwe uczucie pieczenia, to jednak jeśli nasz organizm nie reaguje silną reakcją alergiczną nie ma dużych powodów do obaw. Co więcej, szerszenie w porównaniu do os są mniej agresywne i mniej skore do nieuzasadnionego ataku. Szerszenie pełnią też pożyteczną rolę w środowisku, bowiem żywią się mniejszymi owadami, które uznawane są szkodniki. Ale jednocześnie nie stronią od pszczół, owoców i młodych drzewek tym samym wyrządzając czasami poważne szkody w sadownictwie.

Jednak rozmiary szerszenia, nieprzyjemny dźwięk generowany w czasie jego lotu, możliwe bolesne użądlenie oraz spora ilość mitów na ich temat powoduje, że nie jest sąsiadem czy towarzyszem z którego obecności człowiek bywa zadowolony. Swoje gniazda zakładają w dziuplach drzew, norach ale także coraz częściej spotyka się je pod dachami budynków mieszkalnych, w zagłębieniach ścian budynków czy ptasich skrzynkach lęgowych. Może zatem się zdarzyć, że w bliskiej nam okolicy szerszenie założą swoje gniazdo.

Zwalczanie szerszeni przez profesjonalistów

Zwalczanie szerszeni nigdy nie powinno odbywać się na własną rękę, a już z pewnością nie używać do tego ognia, wody czy samodzielnego usuwania gniazda. Nie warto bowiem ryzykować użądlenia, które może okazać się na prawdę groźne jeśli nasz organizm zareaguje silną reakcją alergiczną. Jeśli zauważyliśmy ich obecność w swoim otoczeniu to najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie specjalisty, który w zakresie zwalczania szerszeni ma wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie narzędzia.

Zwalczanie szerszenie w Wrocławiu

Zwalczanie szerszeni wykonywane przez specjalistę jest gwarancją skuteczności oraz bezpieczeństwa. Indywidualnie dobieramy metodę kierując się lokalizacją gniazda, jego wielkością i umiejscowieniem. Korzystamy wyłącznie z nowoczesnych środków, które zapewniają bardzo wysoką skuteczność przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt domowych.

Zwalczanie szerszeni Dezynsekcja Wrocław