zwalczanie karaluchów - zwalczanie prusaków i karaczanów

Karaluchy, zwane także karaczanami to pospolite owady, występujące na całym świecie. Z ponad 4000 ich gatunków w Polsce występuje ich około 16, z czego część upodobała sobie nasze domy i mieszkania. Głównie z powodu idealnych dla nich tam warunków, a do przetrwania karaluch potrzebuje niewiele. Żywi się wszelkimi odpadkami żywności, ale także papierem czy skórą. Uwielbiają ciepłe i wilgotne pomieszczenia, zatem nasze kuchnie są dla nich miejscem wręcz idealnym. Mogą się w niej pojawić przyniesione z zewnątrz, np. z zakupami, z podróży, ale równie dobrze mogą dostać się przez wentylację, rurami czy wszelkimi szczelinami. Uwielbiają także magazyny spożywcze, więc dość łatwo można je nieświadomie przetransportować z miejsca na miejsce.

Karaluch mierzy nie więcej niż 3cm, a jego zewnętrzną powłokę pokrywa twardy, chitynowy oskórek. Barwę ma od rudawej po czarną i błyszczącą. Dość szybko potrafią się rozmnażać, a im bardziej atrakcyjne warunki im zapewnimy, tym szybciej zwiększy się ich populacja. Żerują głównie w nocy, dlatego najczęściej można je zauważyć późnym wieczorem po zapaleniu światła. W dzień gnieżdżą się najczęściej w okolicach parownika przy lodówce, pomiędzy szafkami, w szczelinach uszkodzonych kafelek czy rur.

O ile karaluch nie gryzie, o tyle przenosi groźne dla człowieka drobnoustroje chorobotwórcze, wirusy, bakterie i grzyby. Najczęściej to one są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się:

  • gruźlicy,
  • tężca,
  • czerwonki,
  • tyfusu,
  • cholery,
  • dyfterytu.


Badania wykazują, że na ciele karalucha może znajdować się około 80 drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym również wirusy grypy i rotawirusy. Swoimi odchodami zanieczyszczają także produkty spożywcze, co może być potem przyczyną zatruć pokarmowych.

Niestety karaluch należy do owadów, które potrafią przetrwać wiele. Kilkudziesięciu dniowy brak pożywienia nie stanowi dla nich problemu, podobnie jak promieniowanie radioaktywne. Dlatego tak trudno jest się ich pozbyć ze swojego otoczenia, a zwalczanie karaluchów domowymi sposobami najczęściej kończy się porażką.

Ze względu na ich wysoką odporność na niesprzyjające warunki otoczenia czy długookresowy brak pożywienia zwalczanie karaluchów należy do niezwykle trudnych zadań. Dlatego zwalczanie karaluchów najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, dysponującej odpowiednimi środkami i sprzętem. Dysponując silnymi środkami biobójczymi oraz odpowiednimi metodami ich stosowania jesteśmy w stanie zwalczyć zarówno dorosłe osobniki karaluchów jak również kokony z jajami.

Dezynsekcją zwalczającą karaluchy warto objąć cały budynek by mieć pewność, że ich populacja została zwalczona w całości.

Do zwalczania karaluchów stosujemy między innymi takie metody jak:

  • metody oprysku szczegółowego,
  • metody zmgławiania ULV,
  • metody żelowe.

Dobór metody zwalczania karaluchów uzależniamy od możliwości zastosowania w danej lokalizacji, wielkości populacji i miejsca ich występowania. Niezależnie od wyboru metody zwalczenia karaluchów zapewniamy pełne bezpieczeństwo zarówno dla ludzi jak i zwierząt domowych.