Dezynfekcja wody

Czym jest dezynfekcja wody?

Dezynfekcja wody to proces mający na celu usunięcie w zbiorniku wodnym (bądź instalacji wodnej) mikroorganizmów chorobotwórczych. Woda może zostać zanieczyszczona poprzez wiele różnych czynników. Wina może być zarówno po stronie człowieka (np. poprzez nieodpowiednią utylizację odpadów), jak i również zadziałać mogą czynniki naturalne.

Po co wykonywana jest dezynfekcja wody?

Proces dezynfekcji wykonywany jest głównie, aby oczyścić wodę gruntową, by ta mogła nadawać się do codziennego użytku oraz spożycia. Występujące w glebie wody gruntowe mogą zawierać wszelkie pasożyty, bakterie, wirusy i inne organizmy chorobotwórcze. Woda, która poddana jest procesom dezynfekującym skutecznie traci szkodliwe drobnoustroje, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne użytkowanie oraz picie.

Dezynfekcja wody – najpopularniejsze metody

W zależności od stopnia zanieczyszczenia oraz przyszłego przeznaczenia, używa się następujące metody:

  • chlorowanie – najpopularniejsza metoda, która ma swoje plusy i minusy. Chlor gazowy lub podchloryn sodu skutecznie usuwa szkodliwe drobnoustroje, jedna wiąże się to z gorszym smakiem oraz specyficznym zapachem;
  • chlorowanie dwutlenkiem chloru – metoda bardziej skuteczna, dzięki zastosowaniu silniejszego związku chemicznego. Dodatkową zaletą jest umiejętność rozkładu biofilmów, które osadzają się w rurach;
  • ozonowanie – zdecydowanie jeden z najsilniejszych środków dezynfekujących – tak samo jak chlor niszczy występujące w wodzie drobnoustroje, jednocześnie nie zmieniając jej smaku oraz zapachu.

 

Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby wybrać odpowiedni dla Ciebie sposób dezynfekcji.

Dezynfekcja wody a sterylizacja

Dezynfekcję wody od sterylizacji zbiorników różni zakres działania. Podczas gdy celem dezynfekcji są wyłącznie mikroorganizmy chorobotwórcze, sterylizacja zabija wszystkie mikroorganizmy obecne w wodzie – nawet te, które nie wpływają negatywnie na jakość płynu.

Dezynfekcja wody Wrocław i okolice

Nasi specjaliści od lat zajmują się szeroko pojętymi usługami DDD. Dezynfekcja wody należy do jednego z wielu obszarów ochrony przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Nasze usługi wykonujemy we Wrocławiu oraz okolicach.

Aby dowiedzieć się więcej – skontaktuj się z nami pod numerem telefonu:
+48 506 11 77 11