Zwalczanie szczurów

Szczur to gryzoń, na którego widok nie jednemu cierpnie skóra. Choć jest większy od myszy nie należy do dużych gryzoni, jego długość z ogonem nie przekracza zazwyczaj 600mm i nie waży więcej niż 500 gram. Niemniej dla większości ludzi stanowi postrach, choć towarzyszy nam od wieków.

Szczur występuje na wszystkich kontynentach, a wraz z człowiek dotarł także do najdalszych wysp i archipelagów. W Polsce najczęściej mamy do czynienia ze szczurem wędrownym lub śniadym. Szczury posiadają duży potencjał rozrodczy i rozmnażają się przez cały rok. Z jednej pary w ciągu roku może powstać grupa licząca nawet do 2000 osobników!

Zwalczanie szczurów

Szczur towarzyszy człowiekowi od stuleci, choć zazwyczaj jedni unikają drugich. Wbrew pozorom szczur boi się człowieka, ale dzięki niemu ma dostęp zarówno do wody jak i pożywienia. Chętnie bytuje w miejscach bliskich człowiekowi, choć nie zawsze w jego bezpośredniej obecności. Szczury zatem uwielbiają takie miejsca jak wysypiska śmieci, śmietniki, piwnice, strychy czy rury instalacji wodno – kanalizacyjnych.

Zwalczanie szczurów jest konieczne, bowiem ich obecność powoduje wymierne straty zarówno w obszarze sanitarnym jak i pośrednio ekonomicznym.
Szczury nie tylko niszczą żywność, uprawy i zbiory, ale także w miejscach żerowania pozostawiają po sobie mocz, odchody, ślinę i sierść. Przenoszą w ten sposób poważne w skutkach choroby jak: wścieklizna, tyfus, dur szczurzy, włośnica czy schistosomatozę, a w wiekach ubiegłych były odpowiedzialne za śmierć sporej populacji ludzkiej w wyniku dżumy.

Ponadto obecność tego szkodnika powoduje zniszczenia w obrębie instalacji (z łatwością przegryzają kable instalacji elektrycznej), rur, elewacji budynków, a jeśli dostaną się do części mieszkalnej również w obszarze podłóg, listw przypodłogowych, ścian i mebli.

Co więcej, szczur w sytuacji zagrożenia i głodu może być agresywny i atakować zwierzęta nawet większe od siebie, choć rzadkością jest atak bezpośrednio na człowieka.

Jak zatem wynika z powyższego zwalczanie szczurów to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa sanitarnego. Choć naturalnym wrogiem szczura jest znany wszystkim kot, to niestety nie zawsze spełnia swoją rolę na tyle efektywnie by skutecznie pozbyć się kolonii szczurów.
Warto też mieć na uwadze, że szczur to zwierzę stosunkowo inteligentne, zatem dość szybko uczy się unikania pospolitych pułapek. Walka zatem z tym szkodnikiem nie jest łatwa, ale jego zwalczenie jest możliwe.

Jakie są najskuteczniejsze metody zwalczania szczurów?

Z pomocą przychodzi tak zwany proces deratyzacji, który ma na celu skuteczne wyeliminowanie obecności szczurów na danym terenie. Do dyspozycji mamy zarówno środki fizyczne w postaci pułapek, chwytaczy żywo łownych, specjalistycznych lepów jak i chemiczne i biologiczne w postaci trutek, pian, żeli, czy granulatów.

Zwalczanie szczurów należy przede wszystkim rozpocząć od zdiagnozowania z jakim gatunkiem mamy do czynienia, jak duża jest jego populacja i na jak dużym terenie aktualnie bytuje. Dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie przedsięwziąć odpowiednie kroki i dobrać właściwe środki, aby pozbyć się szkodnika skutecznie i na długo.

Zwalczaniem szczurów powinien zająć się specjalista, który dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie dobrać odpowiedni zakres środków a całą procedurę przeprowadzić bezpiecznie zarówno dla człowieka jak i innych zwierząt przebywających na danym terenie.

Zwalczanie szczurów
Zwalczanie szczurów
Zwalczanie szczurów Deratyzacja Wrocław