Zwalczanie mrówek

Mrówki to owady, które występują w zasadzie pod każdą szerokością geograficzną. Liczba ich gatunków wynosi ok. 12 tysięcy. Tylko w Polsce występują 103 gatunki, z których większość stanowi spore zagrożenie nie tylko w zakładach produkcyjnych oraz magazynach, ale i w domach czy mieszkaniach. 

Jak skutecznie zwalczać mrówki?

Mimo że utarło się, że mrówki to niezwykle pracowite stworzenia, to jednak występując w niektórych miejscach, potrafią narobić wiele szkód. Mowa tutaj m.in. o mieszkaniach, w których zanieczyszczają produkty spożywcze oraz poszczególne pomieszczenia. Zagrożenie stanowią również w ogrodzie, gdzie razem z mszycami przyczyniają się do obumierania roślin.

Pożyteczne owady, czy trudne do usunięcia szkodniki?

Warto wiedzieć, że mrówki to naprawdę pożyteczne stworzenia. Mają wpływ np. na strukturę gleby oraz przyczyniają się do usuwania resztek roślinnych czy zwierzęcych z ogródka. Ich występowanie we wnętrzach jednak nie ma nic wspólnego z korzyściami.

Do występowania mrówek nie powinniśmy dopuścić szczególnie w takich miejscach jak szpitale. Przenoszą one wiele chorób pochodzenia bakteryjnego, np. salmonelle. Mrówki faraona potrafią przecisnąć się nawet do urządzeń medycznych czy gipsu powodując bolesne ugryzienia.

Jak nie dopuścić do pojawienia się mrówek w mieszkaniu czy miejscu pracy?

Aby nie dopuścić do występowania mrówek, zaleca się zastosować metody prewencyjne. To przede wszystkim zachowanie owadoszczelności. Wszelkie szpary oraz szczeliny występujące w pomieszczeniach powinny zostać dokładnie uszczelnione.

Obecności mrówek możemy uniknąć także, regularnie czyszcząc podłogi, myjąc meble, a żywność przechowując w pojemnikach. Należy także często wyrzucać śmieci. Z uwagi na to, że mrówki lubią wodę, należy naprawić wszelkie przecieki, jeżeli tylko występują.

Zwalczanie mrówek – metody.

Gdy jednak mrówki się pojawiły, trzeba działać zdecydowanie i szybko. Wyróżniamy kilka skutecznych sposobów zwalczania mrówek:


  • Dezynsekcja – zastosowanie specjalnych silnych środków owadobójczych. To specjalne preparaty chemiczne w różnej formie. Nie zawsze jednak dają pozytywny skutek, gdyż zniszczeniu nie ulegają gniazda, dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalistom;
  • Stosowanie trutek na bazie pokarmów;
  • Zwalczanie mrówek metodą ULV – oprysk drobnokroplisty (niezalecany w domach czy miejscach przebywania ludzi ze względu na konieczność opuszczenia tego miejsca na pewien czas);
  • Żelowanie – żel posiada właściwości, które wabi mrówki. Owady przekazują go dalej do gniazd i karmią inne mrówki, co powoduje ich wyginięcie.


To, jaka metoda będzie najlepsza w danym przypadku, zależy od kilku czynników. Za każdym razem warto poradzić się specjalistów, którzy pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania.

W naszej ofercie posiadamy usługę zwalczania mrówek, zarówno w obiektach mieszkalnych, użyteczności publicznej jak i firmach, przedsiębiorstwach czy różnego magazynach. W zależności od ich liczebności i miejsca dobieramy środki najbardziej skuteczne w konkretnej sytuacji.