Oprysk (metoda opryskowa)

Usuwanie szkodliwych insektów, takich jak między innymi owady biegające i latające wymaga zastosowania odpowiedniej metody będącej najbardziej skuteczną i bezpieczną w konkretnym przypadku. To samo dotyczy procesu dezynfekcji czy deodoryzacji.

Jedną z takich metod jest tak zwany oprysk.

Metoda opryskowa stosowana jest do aplikacji preparatów na różnego typu powierzchniach, ale także umożliwia ich podanie w trudniej dostępne miejsca jak szczeliny czy zakamarki za i pod meblami, grzejnikami czy przy listwach przypodłogowych.

Do walki z owadami najczęściej wykorzystuje się odpowiedni insektycyd rozpuszczony we właściwych proporcjach z wodą. W metodzie opryskowej ciesz rozpylana jest za pomocą specjalistycznych rozpylaczy: grubo- i śdredniokroplistych czy z pomocą zmgławiaczy.

Oprysk jest metodą posiadającą wbrew pozorom wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest wygodna aplikacja i relatywnie krótki czas wykonywania całego zabiegu. Przy większości stosowanych środków pomieszczenia są gotowe do ponownego użytkowania zaraz po ich dokładnym wywietrzeniu. Co istotne opryskiwanie za pomocą rozpylaczy nie rozprowadza dużej ilości preparatu w powietrzu, a precyzyjnie aplikuje w newralgiczne miejsca. Warto także wiedzieć, że po wykonaniu oprysku substancja czynna jest aktywna jeszcze przez dłuższy czas, co dodatkowo zabezpiecza przed nawrotem niechcianych insektów.

Skuteczność metody opryskowej zależy w głównej mierze od właściwego doboru preparatu, jego stężenia, sposobu aplikacji i użytych narzędzi. Dotarcie do wielu trudnych miejsc wymaga bowiem użycia specjalistycznego sprzętu. Z tych powodów nie powinniśmy oprysku wykonywać samodzielnie, a korzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która również o bezpieczeństwo domowników i zwierząt domowych.

Przed przystąpieniem do wykonania oprysku należy bezwzględnie zabezpieczyć artykuły spożywcze i żywność, naczynia czy przybory toaletowe tak by nie miały bezpośredniego kontaktu ze stosowanym preparatem.

Metoda opryskowa wykorzystywana jest najczęściej przy zwalczaniu między innymi takich insektów jak:

  • pluskwy,
  • prusaki i karaluchy,
  • mrówki,
  • muchy,
  • mole,
  • rybiki,
  • komary.


Sprawdza się również w przypadku niwelacji chorobotwórczych patogenów i usuwania nieprzyjemnych zapachów.