Zwalczanie nornic

Nornice to obok kretów jeden z najczęstszych szkodników panoszących się po ogrodach i działkach. Często mylona z myszą polną, bowiem zarówno swoim wyglądem jak i niewielkimi rozmiarami jest do niej podobna. Niemniej różni je przede wszystkim kolor sierści – nornice są bowiem rude, w przeciwieństwie do myszy, które są szaro-brunatne.

Nornice nie są zwierzętami mile widzianymi w naszych ogrodach, bowiem to, co w nim rośnie w dużej mierze stanowi ich podstawę żywienia. Uwielbiają nasiona, liście, kłącza, pąki, zielone części warzyw i ziół, owoce, a nie pogardzą także grzybami czy owadami. Zatem większość roślin, jakie uprawiamy przyciągają nornice. Są aktywne właściwie przez cały rok i prowadzą głównie wieczorno-nocny tryb życia.

Nornice podobnie jak krety budują w ziemi system tuneli, i to najczęściej na wysokości kilkunastu centymetrów, zatem podziemne części roślin stają się ich łupem. Drążąc tunele i poszukując pożywienia uszkadzają korzenie, przez co roślina nie może skutecznie pobierać wody i składników warunkujących jej prawidłowy wzrost. W okresie zimowym, kiedy mają mniejszy wybór pożywienia posilają się korą drzew, stąd są częstymi mieszkańcami sadów i szkółek drzew.

Jak zwalczać nornice?

Zwalczanie nornic nie należy do zadań łatwych. Można oczywiście posiłkować się sadzeniem roślin, za którymi nornice nie przepadają, na przykład: mięta, czosnek, wilczomlecz, gorczyca czy czarna porzeczka, ale nie zawsze przynosi to spodziewany skutek.

Skuteczne w zwalczaniu nornic bywają także specjalne urządzenia emitujące dźwięki, tak zwane odstraszacze akustyczne, które je zniechęcają do bytowania na danym terenie. Niestety, nie zawsze bywają tak efektywne jakbyśmy sobie tego życzyli.

Warto także pamiętać, ze nornice boją się innych zwierząt, tym samym obecność w ogrodzie kota czy psa bywa pomocna. Nornice odstrasza także obecność określonych gatunków ptaków drapieżnych

W zwalczaniu nornic najszybsze i najskuteczniejsze są metody z wykorzystaniem odpowiednich pułapek lub substancji chemicznych. Tych ostatnich nie powinno się stosować samodzielnie, bowiem są to preparaty silnie działające i mogą być szkodliwe zarówno dla uprawianych roślin jak i innych zwierząt.

Zwalczanie nornic stanowi jedną z naszych usług świadczonych dla wszystkich, którzy borykają się z ich obecnością i nie byli w stanie pozbyć się tego szkodnika innymi metodami. Stosujemy wyłącznie sprawdzone preparaty, o wysokiej skuteczności. Sam proces ich aplikacji i zwalczania nornic wykonuje doświadczony personel, który zarówno zdiagnozuje zakres problemu jak i przygotuje odpowiednie procedury działania, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.