Do grona najbardziej niechcianych szkodników, które pojawiają się w domach, należą karaluchy. Ich obecność zawsze zakłóca komfort życia domowników. Już sam wygląd tych insektów budzi niechęć i obrzydzenie i wiele osób odruchowo odwraca głowę nawet wtedy, gdy karalucha widzi na zdjęciu. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak on wygląda i jakie są charakterystyczne cechy tych insektów, aby móc szybko je rozpoznać i potwierdzić ich obecność w domu.
Owady te pozostawiają np. charakterystyczne ślady w konkretnych miejscach tam właśnie, gdzie bytują. Nigdy nie można ignorować nawet podejrzenia ich nieobecności, ponieważ niosą ze sobą także zagrożenia zdrowotne. Dobrze też znać podstawowe zasady dezynsekcji i dezynfekcji, aby skutecznie zwalczać te owady, gdy już mamy pewność, że w domu są karaluchy.
Przede wszystkim, aby sprawdzić, czy są karaluchy w domu, należy obserwować otoczenie. Często uaktywniają się w nocy, gdy z kolei mieszkańcy są mniej aktywni. Charakterystyczna w ich poruszaniu się jest bardzo duża dynamika. Należy zwrócić uwagę na ciemne zakamarki w kuchniach, łazienkach lub piwnicach i na charakterystyczne szybkie ruchy tych insektów.
Stworzenia te mają charakterystyczne ciemne, spłaszczone ciała i pozostawiają po sobie widoczne ślady w postaci małych plamek odchodów. Odchody są podobne do ziarenek pieprzu. To także pozwala zidentyfikować obecność karaluchów w domu. Jeżeli więc pewne symptomy budzą nasze obawy, to najpraktyczniej jest przeprowadzić dokładny rekonesans miejsc, gdzie mogą się one chować. Karaluchy można znaleźć za meblami, w szczelinach lub w pobliżu instalacji wodnych.
Wiele osób, które pierwszy raz podejrzewają styczność z tymi owadami, zastanawia się, jak one wyglądają. Są to nieduże insekty posiadające charakterystyczne spłaszczone ciało o kolorze ciemnobrązowym lub czarnym. Posiadają twardy pancerz oraz bardzo ruchliwe czułki. Cechą pozwalającą rozpoznać te wady są niezwykle szybkie ruchy. Potrafią błyskawicznie biegać, ukrywając się w zakamarkach. Osobniki dorosłe osiągają od 17 do 29 mm. Z oczywistych względów trudniej je zauważyć, aczkolwiek właśnie najważniejsze jest tu wydłużone ciało i płaska sylwetka pozwalająca odróżnić je od innych szkodników.
Karaluchy w domu kojarzą nam jest z dużym dyskomfortem, wynikającym z nieestetycznego wyglądu tych stworzeń. Są one jednak groźniejsze, aniżeli mogłoby się wydawać. Przede wszystkim stanowią duże zagrożenie wynikające z możliwości przenoszenia bakterii i wirusów, a więc ich obecność stanowi potencjalne, jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia domowników.
Odchody tych insektów, fragmenty ciała, a także resztki pokarmu to idealne środowisko dla rozwijania się drobnoustrojów wywołujących różnego rodzaju choroby. To mogą być infekcje dróg oddechowych, alergie lub choroby układu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy karaluchy są w domu i czy nie trzeba przypadkiem ich zwalczać.
Zweryfikowanie obecności tych insektów w domu wynika jednak nie tylko z faktu zauważenia samych owadów. W ich wykryciu pomaga parę charakterystycznych objawów, a chodzi głównie o:
Karaluchy będą wybierać w naturalny sposób takie miejsca, które zapewniają im odpowiednie warunki do egzystencji, czyli schronienie, a także dostęp do pożywienia i wody. W mieszkaniach wybierają ciepłe i wilgotne pomieszczenia, czyli łazienki, kuchnie, a także piwnice. Lubią też miejsca w pobliżu instalacji wodnych. Nierzadko owady te można także znaleźć pod meblami, za szafkami w kuchni lub w szczelinach i ścianach. Chętnie gromadzą się takich lokalizacjach, gdzie występują resztki żywności. To po prostu miejsca dla nich najlepsze do tego, aby zdobywać pokarm i się rozmnażać.
Najbardziej dogodne dla tych insektów miejsca w domu do bytowania będą właśnie wilgotne, ciepłe i bogate w resztki pokarmowe. Jak łatwo się domyślić, insekty wybierają także te miejsca, gdzie trudno utrzymać czystość. Im większe więc zakamarki np. przy instalacjach wodnych, to tym lepsze dla nich środowisko do egzystowania. Tego typu lokalizacje bardzo sprzyjają rozmnażaniu się karaluchów, a to niestety może w konsekwencji prowadzić do poważnych infestacji. Z tego powodu specjaliści z firm oferujących usługi dezynfekcyjne zwracają uwagę na to, aby pamiętać o sprzątaniu i dbaniu o higienę w takich właśnie miejscach.
Czasami wydaje nam się, że owady te przywędrowały do domu bez żadnego powodu. Ich pojawienie się jednak nie będzie przypadkiem, ponieważ poszukują one po prostu jedzenia, wody i schronienia. Jeżeli więc zlokalizują miejsce, które jest wilgotne, rzadko odwiedzane, a dodatkowo jest tam np. składowana żywność, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez problemu znajdą drogę do środka.
Najczęściej karaluchy wchodzą do domów poprzez szczeliny w oknach lub drzwiach, czy też poprzez instalacje wodne. W przemieszczaniu się tych owadów bardzo pomaga bliskość innych budynków, a także wspólne systemy kanalizacyjne. Kluczowe jest więc to, aby sprawdzić co jakiś czas izolację w budynku i stan techniczny. Dzięki temu można zapobiec dostaniu się do domu tych insektów.
Warunki, które są dogodne do bytowania karaluchów to wysoka wilgotność, dostęp do resztek pokarmowych, a także ciepło. Zwłaszcza sprzyjające będą w domu pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi powyżej 20°C, a poza tym panuje wysoka wilgotność. Dlatego stworzenia te lubią gnieździć się w łazienkach, kuchniach, piwnicach i w pobliżu instalacji wodnych.
Resztki jedzenia, brudne powierzchnie, czyli niedbanie o higienę to środowisko idealne, aby owady mogły się rozwijać. Odpowiednie warunki, z których korzystają karaluchy w domu, aby egzystować i rozmnażać się to także konstrukcja budynku z zakamarkami i miejscami, gdzie wytworzyły się szczeliny.
Czy możemy więc jakoś zweryfikować to, czy w domu są karaluchy? Aby to sprawdzić, należy wykonać bardzo szczegółowy przegląd wszystkich najbardziej newralgicznych miejsc. Najlepiej rozpocząć od przestrzeni za meblami. Sprawdzić zakamarki w kuchni, w łazience, a także w piwnicy powinniśmy. Trzeba szukać drobnych śladów, czyli odchodów, a także kawałków ciała tych insektów, które będą przebarwione.
Dobrym rozwiązaniem są także pułapki feromonowe. Przyciągną one insekty i dzięki temu będzie można ocenić skalę ich obecności. W sytuacji, gdy natkniemy się na ślady owadów lub nawet pojedyncze osobniki, to należy podjąć natychmiastowe działania. Pamiętajmy, że pierwszym krokiem będzie sprawdzenie, czy karaluchy w domu się pojawiły. Od tego momentu można przeciwdziałać ich namnażaniu, zanim skala infestacji będzie większa i będzie trudno się ich pozbyć z domu.
Ślady pozostawione przez karaluchy są charakterystyczne. Zwykle można spotkać:
Warto też wiedzieć, jak rozpoznać jaja karalucha. Znajdują się one w tak zwanych ootekach, czyli kokonach, które samica nosi przy sobie. Kokony mogą mieć kolor jasnobrązowy lub ciemnobrązowy i najczęściej zawierać będą około 16 jaj. To z nich będą się wykluwać młode karaluchy. Jaja z uwagi na małe rozmiary trudno jest zauważyć. W szczelinach lub za sprzętem AGD natrafić będzie można na ooteki. Jeżeli na nie natrafimy, to będzie to dla nas informacja, że infestacja może być już poważna.
Obecność karaluchów bezdyskusyjnie jest sytuacją bardzo groźną dla zdrowia mieszkańców. Jeżeli owady te pojawiły się w domu, to występuje ryzyko przenoszenia najróżniejszych patogenów, wirusów i bakterii. Mogą być one przenoszone z zanieczyszczonych powierzchni na jedzenie, co będzie szczególnie groźne dla zdrowia dzieci i osób starszych z osłabionym układem odpornościowym. Resztki ciał insektów i odchody mogą wywoływać astmę, alergię i problemy ze strony układu pokarmowego.
Jak potwierdzają badania, karaluchy przenoszą mnóstwo niebezpiecznych patogenów. Insekty te transportować mogą nawet 80 drobnoustrojów chorobotwórczych. Są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe, ale przenoszą także bakterie dżumy, gruźlicy i cholery. Domownikom mogą także przekazać wirusa grypy. Na owadach tych bytują pierwotniaki i grzyby. Są to po prostu szkodniki bardzo zanieczyszczone, stanowiące zagrożenie dla żywności i dla ludzi. Jakby tego było mało, karaluchy mogą także przenosić pasożyta, który może wywołać chorobę odzwierzęcą – toksoplazmozę.
Niezbędny w przypadku wykrycia karaluchów proces dezynsekcji i dezynfekcji będzie wieloetapowy i powinien być powierzony specjalistom. Firmy oferujące usługi DDD najpierw usuwają szkodniki, a następnie oczyszczają pomieszczenia, aby zniwelować wszystkie pozostałe patogeny.
W pierwszej kolejności przeprowadza się inspekcję, aby wskazać wszystkie miejsca bytowania owadów. Potem wykorzystuje się środki owadobójcze pozwalające zwalczać te insekty. Dezynfekcja wykonana na sam koniec oczyszcza wcześniej zainfekowane powierzchnie.
Nie tylko więc w przypadku występowania karaluchów niezbędna jest dezynsekcja, ale także dezynfekcja. Ta ostatnia pozwala, jak wspomnieliśmy dokładnie oczyścić powierzchnie i całe pomieszczenia, a także zneutralizować wszystkie patogeny przenoszone przez insekty. Dezynfekcja usuwa wszelkie pozostałości po bakteriach i wirusach i będzie polegać na czyszczeniu mebli, podłóg, a także wszelkich tych trudno dostępnych zakamarków. Stosuje się tu specjalistyczne środki chemiczne, ale wykonuje się także ozonowanie.
Możliwe, że w przypadku występowania bardzo małej ilości karaluchów domownikom uda się samodzielnie usunąć problem, wykorzystując środki dostępne w sklepach. Najczęściej jednak najbezpieczniej jest korzystać z profesjonalnych usług DDD (dezynfekcja, dezynfekcja, deratyzacja) wykonywanych przez specjalistów bardzo doświadczonych, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem i środkami zapewniającymi skuteczne zwalczanie szkodników.
Tylko specjaliści wiedzą, jak dokładnie sprawdzić wszystkie przestrzenie i jakie środki profilaktyczne zastosować, aby problem i zagrożenie spowodowane obecnością tych owadów nie nawracały.
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
DDD Serwis 2022 – wszystkie prawa zastrzeżone