DEZYNFEKCJA W DOMACH

DEZYNFEKCJA W DOMACH I NA POSESJACH

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja jest to czynność polegająca na odkażaniu. Są to zabiegi mające na celu zlikwidowanie szkodliwych drobnoustrojów na powierzchniach i przedmiotach użytkowych. Do jej przeprowadzania używa się różnych środków dezynfekujących, zależnie od rodzaju mikroorganizmów, które chcemy skutecznie wyeliminować (wirusy, grzyby, bakterie itp.).
Metody dezynfekcji najczęściej różnią się sposoben nanoszenia środków dezynfekujących. Może to być oprysk, zanurzenie, posypywanie, zadymianie, zamgławianie. Prócz środków chemicznych, dezynfekcja obejmuje też zabiegi z użyciem pary wodnej pod różnym ciśnieniem oraz promieniowania UV.

 

Najczęstsze szkodliwe drobnoustroje:

  • gronkowiec złocisty – bakteria ta wytwarza bardzo groźne toksyny, które powodują zatrucia i zakażenia. Toksyny są dużo silniejsze i trwalsze niż sama bakteria,
  • salmonella – jest to bakteria, która powoduje ciężkie w przebiegu zatrucia układu pokarmowego u dzieci, dorosłych oraz zwierząt. Do zakażenia bakterią dochodzi podczas spożycia żywności, która jest skażona odchodami chorych zwierząt lub też poprzez spożycie produktów pochodzących od chorych nosicieli.
  • pałęczka okrężnicy – inaczej zwana bakterią koli – obecna jest w jelicie człowieka. Tam pozostaje nieszkodliwa, jednak po przedostaniu się do innych układów powoduje groźne zakążenia takie jak sepsa czy zapalenie otrzewnej.
  • laseczka jadu kiełbasianego – jest to bardzo groźna, w zasadzie jedna z najgroźniejszych bakterii, która wytwarza niebezpieczne toksyny,
  • grzyby pleśniowe i domowe – w naszych domach jest wiele odmian grzybów. Wiiększość z nich wytwarza mykotoksyny i aflatoksyny. Są one szkodliwe dla ludzi i zwierząt, powodują silne uczulenia, alergie i inne choroby. Układ oddechowy przez ich wdychanie jest narażony na częste i uciążliwe infekcje, dlatego też mieszkanie w zagrzybionych pomieszczeniach jest bardzo niebezpieczne.