mgr inż. Mateusz Krzyżowski Członek Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji

co-robimy

LIKWIDACJA ZAPACHÓW W DOMACH


Likwidacja zapachów jest zwana inaczej deodyryzacją. Ma ona na celu usunięcie przykrych zapachów, które spowodowane są między innymi: procesem fermentacji, rozkładem organicznym, wymiocinami, moczem, odchodami, chemikaliami, dymem tytoniowym, czy też spalenizną. 

Dużo ludzi uważa, że nieprzyjemne zapachy można usunąć domowymi sposobami, np. środkami w sprayu czy kadzidełkami. Jednak nie jest to takie proste. Takie zabiegi powodują tylko chwilowe maskowanie odoru. Niestety używanie odświeżaczy i nieudolne zabiegi domowymi sposobami mogą spowodować pogorszenie stanu oraz działanie całkiem odwrotne od zamierzonego.

Należy bezwzględnie zlokalizować źródło brzydkiego zapachu i bezdyskusyjnie je usunąć.

Musimy pamiętać, że zabiegi takie jak wietrzenie, pranie obić meblowych jak najbardziej zmniejszy odczuwalność uciążliwego zapachu, jednak nie zlikwiduje go całkowicie. 

Odory bardzo uciążliwe i ciężkie do usunięcia sposobami domowymi:

  • padlina która rozkłada się w trudno dostępnym miejscu, np. w podwieszanym suficie,
  • zapach budynku który jest zagrzybiały czy mocno zawilgocony,
  • zapach psującego się mięsa w lodówce,
  • mocz kota, którym "zaznacza" teren.

- pożaru itp.

 

Do wykonania zabiegu deodyryzacji używamy przede wszsytkim silnych utleniaczy, które posiadają właściwości dezynfekujące. Są grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Preparat jakim jest ozon jest silnie toksyczny. Występuje w wysokich stężeniach, dlatego też należy zachować przy ich używaniu szczególnej ostrożności, natomiast pomieszczenia w których jest używany muszą być przez jakiś czas wyłączone z użytku. Po zabiegu należy je gruntownie przewietrzyć. Ozonowanie polecamy szczególnie tam, gdzie chemiczne zabiegi nie są możliwe do wykonania.